>

+ مرصع پلو

مرصع پلو یه غذای مجلسی محسوب می شه و من مدل های مختلفی دیدم که سرو کنندو تزیین کنند. من این چیزی که پایین توضیح می دم مدلی است که خودم ترجیح می دهم!

 


مواد لازم برای ۵ تا ۶ نفر:


برنج ________________________________________________________ ۶ پیمانه

زرشک __________________________________________________ نصف استکان

خلال بادام ____________________________________________________ ۱۰۰گرم

خلال پسته ___________________________________________________ ۱۰۰ گرم

مغز گردوی چرخ شده ___________________________________________ ۱۰۰ گرم

کشمش پلویی ____________________________________________ نصف استکان

پیاز متوسط_____________________________________________________ ۱ عدد

شکر _______________________________________________ ۲ قاشق سوپخوری

زعفران آب کرده _____________________________________________ ۱ استکان

روغن ____________________________________________________ به میزان لازم

گلاب___________________________________________________ به میزان دلخواه

طرز تهیه:


برنج رو مثل برنج ساده آبکش می کنیم و میگذاریم دم بکشه. خلال بادام و پسته و کشمش و زرشک رو 40 دقیقه توی آب سرد خیس می کنیم. روغن رو میگذاریم داغ بشه و زرشک رو تویش سرخ می کنیم زیاد روی حرارت نمی ذاریم که سیاه شود چون تلخ مزه میشه. مقداری از زغفران آب کرده رو توی.  آن می ریزیم و در صورتی که مزه شیرین دوست داشته باشیم می تونیم 2 قاشق شکرتویش بریزیم. بعد جداگانه پیاز داغ درست میکنیم و کشمش رو توی پیاز سرخ می کنیم (درصورتی که طعم پیازداغ رو دوست ندارین می تونین کشمش رو در روغن سرخ کنین) بعد کشمش رو هم کنار می گذاریم. وقتی برنج دم کشید می تونید به سلیقه خودتون یکی از دو راه زیریا مخلوطی از این دو رو انجام بدهید:

راه اول: برنج رو توی دیس بکشید مقداری از برنج رو کنار بگذارید (حدود 1 کف گیر) توی بشقاب آن رو زعفرانی کنید و کمی روغن مایع رویش بدهید. بعد به صورت جداجدا  با خلال بادام، خلال پسته، زرشک ، برنج زعفرانی ، کشمش و مغزگردو روی برنج رو تزیین کنید.

روش دوم: مواد تزیین برنج رو با هم مخلوط کنین و با برنج مخلوط کنید. و توی ظرف بکشید.

روش مخلوط اول و دوم: برای مقدار بیشتر برنج 10 نفر به بالا و مهمانی مجلسی تر این روش رو استفاده کنید. حدود 2 کف گیر از برنج سفید رو جدا گانه نگه دارین بقیه برنج رو با نیمه از مواد تزیینی که جداجدا نگه داشتین خوب مخلوط کنید و توی دیس بکشید. بعد دو کف گیر برنج سفید رو روی آنها بریزید و با نیم دیگر مواد باقی مانده روی برنج رو تزیین کنید.

توجه داشته باشید که مرصع پلو با مرغ سرو میشه. به تعداد کافی قطعه مرغ رو با مقداری آب و پیاز و برگ بو می پزیم و سرخ می کنیم و با آبلیمو مزه دار می کنیم. می تونیم مرغ رو در ظرف جداگانه سرو کنیم یا ریش ریش کرده با مواد تزیین مخلوط کنیم و داخل برنج بریزیم. و یا قطعات مرغ رو به صورت درشت لابلای برنج بگذاریم و سپس روی برنج رو تزیین کنیم.

این روش ها به سلیقه شما و نوع چیدن میز بستگی دارد!

 

نویسنده : کویریات ; ساعت ٦:٠٤ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/٧/۱٩
    پيام هاي ديگران()   لینک