>

+ الاطریه Aletria

توی پست کریسمس در گروه ما گفته بودم که همکار پرتغالی ام یه دسر درست کرده بود که من خیلی زیاد دوست می داشتم (شماره ١۴) به نام الاطریه . و خودم پایه ی درست کردنش شدم. خیلی خیلی آسون ه. موادش معمولاً تو خونه هست. ظرف سه سوت هم حاضر میشه. من از شیربرنج دوست تر دارمش.

این دسر به طور سنتی توی کریسمس ( Natal)در مناطق مختلف پرتغال متداول ه.

 

اینکه من الاطریه رو اینجوری نوشتم هم علتش این بود که همکار پرتغالی ام گفت که توی زبونشون کلماتی که با "ال" شروع میشه از عربی وارد زبونشون شده از مدلش تلفظش حدس زدم با ط نوشته میشه بعد توی لغتنامه ی دهخدا دیدم که اتفاقاً نوشته شده که الاطریه چیزی شبیه رشته خودمان است (منبع):

"رشته ای که از میده ساخته با شیر و شکر می خورند. (غیاث اللغات ) (آنندراج )"


مواد لازم:

شیر _____________________________________١٨٠٠ سی سی*

پوست لیمو ترش زرد بزرگ ____________________دو قطعه (پوست نصف یک لیمو)

چوب دارچین _______________________________١ عدد

ورمیشل**________________________________ ٢۵٠ گرم

شکر _____________________________________٢٨٠ تا ٣٠٠ گرم***

زرده تخم مرغ ______________________________۴ عدد****

کره‌ نمک دار_______________________________ ۵٠ گرم

 

*: دستوری که همکارم داده از در واقع مخلوطی از دستور مادر خوانده اش ه و یه وبلاگ پرتغالی. توی وبلاگ ه گفته ١٨٠٠ سی سی شیر، مادرخوانده اش گفته ٩٠٠ سی سی آب +٩٠٠ سی سی شیر. بماند که مادر دوست پسرش گفته فقط آب!

**:در واقع این ورمیشل که من نوشته ام باید پاستای موی فرشته باشه (capellini یا capelli d'angelo) ولی من اینجا پیدا نکردم. شما اگه پیدا کردین با همونی که درست ه درست کنید.

***: توی دستور اصلی گفته بود ۴۵٠ ولی من ٣٠٠ گرم ریختم وقتی ١٨٠٠گرم شیر استفاده کردم زیاد بود. با نصف آب نصف شکر خوب بود.

****: توی دستوری که توی وبلاگ اومده بود گفته بود چهار تخم مرغ و مادرخوانده ی همکارم گفته بود دو تا من سه تا یا چهار تا ریختم.

طرزتهیه:

شیر* رو با پوست لیمو ترش و چوب دارچین و کره می گذاریم روی حرارت تا جوش بیاد.

 

به محض اینکه جوش آمد، ورمیشل رو اضافه می کنیم، و به هم می زنیم از زمانی که جوش آمد حدود سه تا پنج دقیقه (بسته به نوع ورمیشل یاپاستامون**) صبر می کنیم تا ورمیشل بپزد، بعد شکر رو اضافه می کنیم. و آرام بهم می زنیم و پنج دقیقه زمان می دهیم که با شکر الاطریه مون چند جوش آرام بزنه.

در این فاصله زرده تخم مرغ ها رو با شیر یا آب نصف لیمو می زنیم. اینجا بین علما باز اختلاف هست. توی وبلاگ گفته بوده با شیر ولی همکارم می گفت مامانش و مادرخوانده اش آب نصف لیمو می ریزند. من یه بار همین کار رو کردم مزه اش بهتر شد ولی خوب لیمو باعث میشه که شیر حالت بریده بریده بگیره و خیلی خوش منظره نباشه. ولی با شیر این مشکل نیست ولی طعم لیموش کم ه که به نظر من حیف میشه. حالا میل خودتون ه.

 

خلاصه شعله رو کم می کنیم؛ تخم مرغ رو اضافه می کنیم و دائم هم می زنیم نمی ذاریم بجوشه پس باز هم می زنیم.

 

حدود 5 دقیقه بعد الاطریه رو از روی حرارت برمی داریم، چوب دارچین و پوست لیمو رو خارج می کنیم،

 

توی بشقاب می کشیم و رویش رو با پودر دارچین تزیین می کنیم.

 

اینجا من نصف شیر نصف آب استفاده کردم.


اینجا من فقط از شیر استفاده کردم و از آب لیمو هم استفاده نکردم. و به جای سه تا تخم مرغ چهار تا ریختم، به نظرم کمی سنگین تر شده بود و خامه ای تر. رنگش هم زرد تره چون زرده تخم مرغش بیشتر زرد بود.

*: ممکن ه حدود صد سی سی از شیر رو نگه داریم تا مرحله ی ریختن تخم مرغ ممکن هم هست که اینجا همه اش رو بریزیم. بعد بیشتر توضیح می دم.

**: اگه پاستای موی فرشته استفاده می کردید خردش کنید و بعد بریزید.

این دسر رو هم سرد و هم گرم می تونید سرو کنید. وقتی خنک میشه خشک تر میشه و میشه بریدش و تکه تکه حتی با دست خورد!!چشمک

 

نویسنده : کویریات ; ساعت ۱٢:۳٦ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٩/۱۱/۳٠
    پيام هاي ديگران()   لینک