>

+ پاستل دو ناتا Pasteis de nata

گفته بودم یه همکار پرتغالی دارم‌،‌ همون دو سه روز اولی که رفتم سر کار ازش پرسیدم غذاهای پرتغالی و شیرینی های خاص و سنتی پرتغال چیه و خلاصه برایم توضیح داد. چون خودش اهل پورتو ه اول همه شــ ــراب پورتو رو گفت و Francesinha بخونید فرانسِزینیا. و گفت سسش فرمولش محرمانه است و کسی نمی دونه. بعدش شیرینی سنتی تخم مرغی اشون (که همین پاستل دو ناتا یا به طور خلاصه ناتا باشه) رو گفت که در اصل یه قنادی در لیسبون هست که می گن از قرن ١٨ تا حالا اون رو درست می کنه و همیشه یه صف طویلی از توریست ها جلوی درش هست،‌ که این شیرینی رو داغ داغ بخورند. اونم دستور اصلی اش مخفی اه و فقط تو اون قنادی اونجوری درست می شه ولی مشابه اش رو همه جای پرتغال میشه نسخه های دیگه اش رو پیدا کرد.

این همکارم از یه سایت پرتغالی یه دستوری بهم داد، و برایم ترجمه اش کرد به انگلیسی،‌و خودم هم کمی گشتم و یه چیزهای پیدا کردم و درست کردم. بعد بردمش واسه همکارم خورد و تأیید کرد به عنوان یه پرتغالی که مزه اش همون ه که باید باشه! شیرینی آسون و خوشمزه ایه ! و به نظر من گرمش یه چیز دیگه است!

 

 


مواد لازم برای حدود ٢۴ تا ٢٨ شیرینی:

خمیر هزارلا ____________________ حدود ١٠ برگ (۴٠٠گرم)

شیر***_______________________ ۵٠٠ سی سی (نیم لیتر=٢لیوان)

شکر _________________________ ٢۵٠ گرم

نشاسته ______________________ ٣٠ گرم

نمک _________________________ یک نوک قاشق چایخوری

کره***________________________ ٣٠ گرم

تخم مرغ ______________________ ١ عدد

زرده تخم مرغ ___________________ ٣ عدد

وانیل* _________________________ ١ ساقه (باید به vanilla pod بگم ساقه؟)

رنده ی پوست لیمو* _______________ پوست ١ لیمو

دارچین و شکر ____________________ برای تزیین به مقدار لازم**

*: وانیل یا رنده ی پوست لیمو یکی اش کافیه.

**: دارچین و خاکه قند به نظر من بهتره.

***:‌ میشه به جای کره و شیر از خامه استفاده کرد.

طرزتهیه:

اگر از شاخه (ساقه) وانیل استفاده می کنید، به قطعات کوچک بشکنیدش و دانه هایش رو بیرون بیارید. همراه با شیر و کره می گذاریم گرم بشه. وقتی جوش آمد، دانه های وانیل رو خارج می کنیم.  اگر از رنده پوست لیمو ترش استفاده می کنید، همراه با شیر و کره می گذاریم بجوشه.

شکرو نمک و نشاسته رو باهم مخلوط می کنیم، بعد به مخلوط شیر و کره اضافه می کنیم. (!!توجه را نگاه کنید.). می گذاریم کرم به جوش بیاد. چند لحظه که جوشید و غلیظ شد از روی حرارت برمی داریمش. می گذاریم خنک بشه. (حدود یک ربع).

تخم مرغ و زرده تخم مرغ ها رو می زنیم تا یکدست بشه. و با کرم که خنک شده مخلوط می کنیم.

 

خمیرهزارلا رو می گذاریم یخش باز بشه (معمولاً ١۵ دقیقه کافیه).خمیر رو با وردنه سرد باز می کنیم. بعد با سر لیوان یا استکان یا هر قالب گردی که دارین (به نظر من به قطر حدود ١٢ سانت) قالب می زنیم و تو قالب مافین (کیک فنجانی) می گذاریمش؛ بعد تویشون رو با کرم تا دو سوم پر می کنیم.

فر رو از قبل با حرارت ٢٢۵ تا ٢۵٠ درجه سانتی گرادگرم می کنیم. و بین ١٢ تا١۶ دقیقه شیرینی ها رو می پزیم. یه قسمت هایی از شیرینی باید کاملاً قهوه ای تیره بشه و یا حتی سیاه! (سنتی اش اینجوری ه!).

وقتی شیرینی رو از داخل فر بیرون آوردید رویش رو دارچین و شکر می پاشیم. و سرو می کنیم.

 

!!توجه!!:‌اگر از خامه به جای شیر و کره استفاده می کنید، اول شکر و تخم مرغ و زرده تخم مرغ رو می زنیم با خامه مخلوط می کنیم و بعد می گذاریم بجوش بیاد.

منبع: ١و ٢و ٣

 

 

نویسنده : کویریات ; ساعت ٧:٢٦ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٩/٢۸
    پيام هاي ديگران()   لینک