>

+ فلفل دلمه ای پرشده همراه با برنج کشمشی

این یه غذای گیاهی ه که من یه روز که داشتم توی یکی از سوپر مارکت های اینجا قدم می زدم عکس رو دیدم. بعضی از سوپر مارکت ها اینجا هر روز یا گاهی هر هفته یه غذای جدید می ذارند،‌ و گاهی مواد لازم واسه درست کردن اون غذا رو حراج می کنند که آدم ها تشویق بشون و خرید کنند. من همیشه نگاه می کنم غذاهاشون رو تا ببینم چیز جدید یا ایده ی جالبی تویش هست یا نه. این غذا رو هم بخاطر چند تا از خواننده های خوب اینجا که گفته بودند غذای گیاهی بذارم،‌ واسم جالب شد،‌تصمیم گرفتم درست کنم. و بیشتر چیزهایش رو هم داشتیم‌،‌ جز توفو*.

جزء دسته غذاهای مدیترانه ای گذاشته بودنش!‌من که خیلی رد پای مدیترانه ای اش رو نمی بینم.

 

*:نمی دونم شما می دونید توفو چیه یا نه. من خودم خیلی وقت نیست که فهمیدم توفو چیه. اوایل که تو نروژ رفته بودم خوابگاه،‌ با خودم از ایران سویا می بردم. چون پیدا کردن گوشت حلال واسم توی اسلو‌ خیلی سخت بود. واسه همین به جایش بیشتر اوقات سویا استفاده می کردم. ولی سویا ندیده بودم اونجا بفروشند. اینجا هم که اومدم ندیدم ولی دنبالش هم نبودم. چون پوآن سویا دوست نداره. ولی چند وقت قبل تو قسمت غذاهای گیاهی سوپر،‌ این موجودات رو دیدم،‌ چون شبیه سویا بود،‌ فکر کردم سویا ه. ولی نوشته بود توفو. اومدم تو اینترنت خوندم و دیدم که توفو همون سویا نیست. توفو از شیر سویا بدست می آد و پنیرمانند ه. اصالتاً چینی است و در آسیای شرقی و غذاهاشون زیاد کاربرد داره. چون حاوی پروتئین زیادی است،‌ در غذاهای گیاهخواران جایگزین مناسبی برای گوشت است.

درباره ی توفو اینجا می تونید بیشتر بخونید.


مواد لازم برای ٣ تا ۴ نفر:

فلفل دلمه ای _____________________________ ٣ عدد (زرد و قرمز و سبز از هرکدوم یکی)

توفو چرخ شده **___________________________ ٣۵٠ تا ٣۶٠ گرم

تره فرنگی _________________________________ ١ عدد

دارچین ___________________________________ ١ قاشق غذاخوری

پیاز متوسط ________________________________ ٢ عدد

روغن (زیتون) _______________________________ ٣ قاشق غذاخوری

برنج ______________________________________ ۴ پیمانه

کشمش ___________________________________ ٧۵ گرم

**: می تونید سویا خیس کرده توی شیر یا آب یا حتی گوشت چرخکرده استفاده کنید. من از توفو استفاده کردم. اینم عکسش:

 

طرزتهیه:

فلفل دلمه ای های شسته شده  فلفل زرد و قرمز رو نصف می کنیم (‌لازم نیست دم فلفل رو بکنید). بعد تخم های فلفلها رو در می آریم؛

 

فلفل دلمه ای سبز رو نگینی خرد می کنیم و کنار می گذاریم.

یکی از پیازها رو نگینی خرد می کنیم و توی ماهیتابه تفت می دهیم،‌ تره فرنگی خرد شده (حلقه حلقه شده)‌ رو اضافه می کنیم و بعد توفو رو می ریزیم و تفت می دهیم(نیمی از روغن). نیمی از دارچین رو به اش اضافه می کنیم؛ یه چرخش می دهیم و از روی حرارت برمیداریم.

 

فلفل دلمه ای قرمز و زرد رو با این مواد پر می کنیم، و فلفل ها رو توی ظرف مناسب فر می چینیم.

 

روی ظرف رو با فویل می پوشانیم و توی فری که قبلاً‌ گرم شده با حرارت ١٨٠ درجه سانتی گراد به مدت ٢٠ دقیقه می پزیم.

می تونیدبقیه مایع رو کنار ظرف بریزید،‌می تونید هم نگه دارین و موقع سرو کنار برنج بریزید.

برنج رو حدود نیم ساعت می گذاریم توی آب و نمک خیس بخورد.

آب برنج رو می گذاریم جوش بیاد،‌نمک اضافه می کنیم و برنجی که آبش رو خالی کردیم داخل آب در حال جوش می ریزیم،‌ می گذاریم که نیم پز بشه (سه بند بشه) بعد آبکش می کنیم

توضیح :‌سه بند شدن برنج یعنی وقتی یک دانه برنج رو بین انگشت سبابه و شصت له می کنیم به سه قطعه تقسیم بشه نه خیلی نرم باشه نه خیلی خشک. و لحظه مناسب برای آبکش کردن برنج می باشه!

اون یکی پیاز رو که داشتیم نگینی خرد می کنیم و توی بقیه روغن سرخ می کنیم،‌ بعد فلفل دلمه ای سبز رو اضافه می کنیم،  بقیه دارچین و کشمش رو هم اضافه می کنیم.

 

حالا توی قابلمه برنج رو مثل همه پلوی های مخلوط با این مایه ای که درست کردیم دم می کنیم؛ به این صورت که آب و روغن رو اندازه ته قابلمه (‌به ارتفاع ١ سانت) می گذاریم جوش بیاد،‌ نصفی اش رو کنار می گذاریم، یه مقدار از برنج رو می ریزیم روی ته دیگی که کف قابلمه پهن کردیم،‌ بعد مقداری از مایه رویش می ریزیم، دوباره مقداری برنج،‌ مقداری مایه (توجه کنید که در همه مراحل با مواد به صورت مخروطی تو قابلمه ریخته بشه و حتی المقدور برنج نزدیک دیواره قابلمه نباشه). آخر کار بقیه آب روغن رو روی برنج می دهیم‌،‌ با دم قاشق یا کف گیر توی برنج سوراخ های عمیق ایجاد می کنیم و روی حرارت زیاد بادرب بسته قابلمه رو می گذاریم. وقتی بخارش اومد بالا، حرارت رو ملایم می کنیم و دم کنی می گذاریم و حدود ٢٠ دقیقه یا بیشتر (‌بسته به نوع برنج‌)‌زمان می دهیم تا برنج دم بکشه!!

حالا برنج که دم کشید،‌ رو توی ظرف می کشیم، یه فلفل دلمه ای پرشده کنارش می گذاریم و از بقیه مایه توفو کنارش یا رویش می دهیم و نوش جان.

 

!: من تغییراتی توی مراحل پخت این غذا دادم. مثلاً من برنج رو به روش خودمون آبکش کردم ، بدیهی ه که میشه برنج سفید رو معمولی کته کرد،‌ مایه ی کشمشی رو موقع سرو روی برنج ریخت.

منبع:‌ اینجا (البته من از نسخه ی غیر اینترنتی اش استفاده کردم ولی دقیقاً مشابه همین صفحه بود).

 

 

 

نویسنده : کویریات ; ساعت ٤:٤٢ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/۸/۱٠
    پيام هاي ديگران()   لینک