>

+ خورشت قیمه با سیب زمینی

اول از همه از همه و خودم معذرت می خوام. ۵ شنبه ای که گذشت روز عروج حضرت عیسی بود،‌ بعد بین التعطیلین هم تعطیل بود و خلاصه ۴ روز تعطیلی من هم وقتی تعطیل ه اصلاً وقت نمی کنم بیام درست و حسابی پای نت.

چندتا از آقایون خواننده وبلاگ گغته بودند غذاهای معمولی رو هم بذارم. من این دفعه از خانم ها که خودشون هزار برابر من این چیزها رو بهتر درست می کنند معذرت می خوام واسه کسایی که مثل خودم این جور غذاهارو کم درست می کنند این رو اینجا می نویسم. سعی می کنم آپ بعدی رو زود بذارم عوضش.

 

ولی حالا همین خورشت ساده که من فکر می کردم همه جا یک جور درست میشه، وقتی رفتم اهواز دیدم نه اهوازی ها جور دیگه ای می پزند. مثلاً به نظر پوآن می رسید که چرا تهرانی ها سیب زمینی قیمه رو سرخ می کنند. من هم می گفتم واااا مگه غیر از این میشه؟! یا مثلاً گوشت تو قیمه رو ما خیلی ریز می کنیم. خیلی ریزتر از قورمه سبزی،‌ ولی دیدم دیگران گوشت های بزرگ می ریزن... و تفاوت های دیگه... که دونستنش جالب ه!


مواد لازم برای ٢ نفر:

گوشت قیمه ای ______________________________ ٢٠٠ گرم

لپه ________________________________________ حدود ۵٠ گرم

پیاز ________________________________________ ١ عدد متوسط

لیمو عمانی* __________________________________٢ تا۴ عدد

رب گوجه فرنگی _______________________________٧٠ گرم

دارچین** _____________________________________ ١ قاشق چایخوری

زردچوبه ______________________________________ مقداری

گلاب ________________________________________ به میزان دلخواه

گرد غوره/گرد لیمو/ آبلیمو*________________________ به میزان دلخواه

نمک و فلفل و ادویه ____________________________ به میزان لازم

سیب زمینی __________________________________ ١ عدد (متوسط یا درشت)

خلال بادام (درصورت تمایل)***_____________________ ١ قاشق غذاخوری

*: ترشی خورشت باید با یه چیزی تامین بشه حالا می تونه غوره تازه باشه،‌ لیمو عمانی باشه،‌ یا آبلیمو یا گزینه های دیگه... مامان من معمولاً لیمو عمانی رو به تعداد نفرات می ریختند و کمی هم آبلیمو یا گرد غوره می ریختند. دقت کنید که گردغوره یا گرد لیمو زیاد نریزید که خورشت سیاه رنگ بشه.

**:‌برخی معتقدند که دارچین رنگ خورشت رو سیاه می کنه، ولی به نظر من این مقدارش اشکالی ایجاد نمی کنه، ولی درصورتی که چوب دارچین دارین، موقع پخت توی خورشت بیاندازیدش، و قبل از سرو از خورشت خارج کنید. در این حالت رنگ خورشت خوشرنگ تر خواهد بود.

***: وقتی این خورشت رو مجلسی بخواهیم بپزیم معمولاً از خلال بادام استفاده می کنیم. ولی اگر در دسترس نبود مشکلی نیست.

طرزتهیه:

توی قابلمه موردنظر، پیاز رو که نگینی یا خلالی خرد کرده ایم،‌ با روغن سرخ می کنیم. وقتی پیاز طلایی (روشن)شد زردچوبه رو اضافه می کنیم و گوشت رو می ریزیم،‌ حدود ١ تا ٢ دقیقه تفت می دهیم گوشت رو. رب رو اضافه می کنیم و تفت می دهیم*. بعد حدود ٢ لیوان آب اضافه می کنیم. و می گذاریم آروم بپزد. لپه رو می شه حدود نیم ساعت در آب خیس کرد.

از طرف دیگه با چاقو چند شکاف داخل هر لیموعمانی ایجاد کنید و لیمو هارو در آب ولرم خیس کنید.

وقتی گوشت نیم پز کامل شد ( حدود ۶٠% پخت)،‌ لپه رو اضافه می کنیم*. اجازه می دهیم بپزد. خلال بادام رو در نیمه های پخت اضافه می کنیم.

حدود ١۵ تا ٢٠ دقیقه قبل ازسرو،‌ لیمو عمانی ها رو اضافه می کنیم. در این زمان لپه باید حدود ۵٠ تا ۶٠% پخته شده باشه.‌ آبلیمو و دارچین اضافه می کنیم و می گذاریم خورشت آروم بجوشه و جا بیفته.

جداگانه یه سیب زمینی رو ریز خلالی خرد می کنیم و توی روغن سرخ می کنیم. توی آبکش می ریزیم تا روغن اضافی آن گرفته شود.

قبل از سرو، ترشی خورشت رو اندازه می کنیم و در صورت لزوم آبلیمو اضافه می کنیم. گلاب می ریزیم.

برخی ترجیح می دهند حدود یک سوم سیب زمینی سرخ شده رو با خورشت مخلوط کنند،‌ و بقیه رو برای تزیین نگه دارند. بعضی هم فقط موقع سرو سیب زمینی رو روی خورشت می ریزند.

 

خورشت رو با برنج سفید همراه/بدون نسای زعفرانی سرو می کنیم.

 

*: وقتی رب رو تفت می دهیم رنگ قرمز قشنگ تری بدست می آد. در واقع رنگ رب بر نمی گرده. ولی اگه واستون مهم نیست رب رو بعد از لپه هم میشه اضافه کرد.

!: آهان راستی یادم رفته بود بگم مقداری زعفران دم کرده که آماده می کنید واسه روی برنج یه مقدار توی خورشت بریزید واسه عطرش!

نویسنده : کویریات ; ساعت ۱:۱۳ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/۳/٥
    پيام هاي ديگران()   لینک