>

+ بری توی پوسته با گردو و...Brie en croute

این پیش غذا یا درواقع اشتهاآور (appetizer)که می خوام بنویسم خیلی ساده اس و خوشگل!

بری یا Brieگونه ای پنیر فرانسوی ه که جزء دسته پنیرهای نرم محسوب میشه،‌ قیافه ای شبیه کمانبر camembert داره، رویش لایه سفید رنگی از کپک خوراکی هست و داخلش یه پنیر نرم کرم رنگ.

این پنیر رو با یه سری مخلفات دلخواه توی خمیر هزار لا می پیچند و باهاش Brie en croute درست می کنند. این مخلفات می تونند شیرین مزه،‌ یا شور باشند. ترکیبی از میوه های خشک و عسل و شکر و... یا آجیل و سبزی های معطر. خیلی فرقی نداره این که چه مزه بده دست شماست و به ذائقه تون برمیگرده. ولی چیزی که هیشه درست ه اینه که میز غذا رو خوشگل می کنه.

Brie en croute رو معمولاً با کراکر (مثل بیسکویت ترد یا توک) یا نان سرو می کنند.

 


برای درست کردن Brie en croute،‌ به یه قالب پنیر Brie احتیاج داریم که معمولاً‌ یک استوانه کوتاه ه به ارتفاع دو سانتی متر مثلاً‌و شعاع قاعده ی ۵ سانتی متر. که من اینجا استفاده نکردم. چون ما دونفریم و اگه درست می کردم می ماند من از یک برش ٢٠٠ گرمی Brie استفاده کردم (تقریباً یک چهارم حجم یک قالب کامل بزرگ و نصف . بنابراین دقت کنید مقدار مواد بر اساس ٢٠٠ گرم پنیر نوشته شده.

مواد لازم برای دو نفر:

قطاع Brie _________________________________ ٢٠٠ گرم

خمیر هزار لا‌_______________________________ یک مستطیل ١۵*١۵ سانتی

گردو و بادام خرد شده _______________________ روی هم ٢ قاشق غذاخوری

کره _____________________________________ نصف قاشق غذاخوری

دارچین (درصورت تمایل) _____________________ نصف قاشق چایخوری

جعغری خردشده ___________________________ ٢ قاشق غذاخوری

تخم مرغ _________________________________ ١ عدد

طرز تهیه:

کره رو توی شیرجوش کوچکی می ریزیم، گردو و بادام خرد شده رو روی حرارت متوسط توی کره تفت می دهیم حدود ٣ تا ۴ دقیقه این کار رو ادامه می دهیم که رنگشون تغییر کنه. از روی حرارت برمی داریم دارچین اضافه می کنیم و هم می زنیم که گردو ها و بادام ها کاملاً به دارچین آغشته بشوند.

خمیر هزارلا رو که از فریزر بیرون می آوریم، حدود ١۵ دقیقه توی دمای اتاق می گذاریم،‌ بعد روی تخته کمی آرد می پاشیم، خمیر رو رویش باز می کنیم. جعفری خرد شده رویش می ریزیم و بعد مخلوط گردو و بادام رو قطری* روی خمیر می ریزیم،

 

‌   و حالا پنیر رو روی مواد می گذاریم.

 

لبه های اضافه خمیر رو با چاقو می بریم،‌ خمیر باید به قدری باشه که روی مواد برگرده. فکر کنید دارین با کاغذ کادو پنیر و مواد رو کادوپیچی می کنید،‌ لبه هایی که برمی گرده روی پنیر باید بچسبه،‌ برای چسباندش از مخلوط تخم مرغ و آب استفاده می کنیم. اینجوری که توی یک کاسه تخم مرغ رو می زنیم،‌بعد یک قاشق غذاخوری آب یا شیر تویش می ریزیم و با قلمو دور خمیر رو تر می کنیم،

 

خمیر رو که برمی گردونیم می چسبه وقتی کاملاً پنیر رو توی خمیر بستیم، روی سینی فر کاغذ قنادی می گذاریم،‌ Brie en croute رو روی کاغذ جوری می گذاریم که سطح صاف خمیر رو به بالا باشه.

 

حالا با اضافه های خمیر که داشتیم، جوری که دوست داریم قالب می زنیم یا می بریم،‌ و روی Brie en croute می چینیم. روی کل مواد رو به مخلوط تخم مرغ و آب آغشته می کنیم.

 

فر رو روی حرارت ١٨٠ تا ٢٠٠ درجه سانتی گراد گرم کرده ایم،‌ حالا Brie en croute رو توی فر می گذاریم،‌ تا رویش طلایی بشه (حدود ٢٠ تا ٣٠ دقیقه). حدود ٣٠ تا ۴۵ دقیقه صبر می کنیم تا کمی خنک شود. بعد سرو می کنیم.

 

پنیر داخل پوسته با گرم شدن آب میشه، و اگر همون موقع ببرینش ممکنه از توی پوسته بریزه بیرون. شکل قشنگی داره ولی اگر کمی سردبشه و خودش رو بگیره شاید خوردنش ساده تر باشه.

*: واضح هست که اگر پنیر گرد بود، به صورت گرد در مرکز خمیر می ریختیم و خمیر رو به صورت دایره برش می زدیم.

منبع: ١ و ٢

 

 

نویسنده : کویریات ; ساعت ۳:٢٦ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٢/۱٧
    پيام هاي ديگران()   لینک