>

+ کرم تازه (Crème fraîche)

من نسبتاً زیاد از کرم تازه استفاده می کنم. خیلی بیشتر از خامه ترش. مزه اش رو ترجیح میدم. ولی اینکه تو ایران نیست،‌ و خیلی از کسانی که اینجا رو می خونند سوال کرده بودند،‌ باعث شد ببینم چه طوری میشه درستش کرد.

من این روشی رو که می گم خودم امتحان نکردم،‌ ولی توی سایت .about.com اینجوری یاد داده بود،‌ ترجیح دادم اینجا فارسی اش رو بنویسم،‌ گرچه دیدن ویدئوش شاید هیجان انگیز تر باشه.


مواد لازم:

خامه پر چرب ___________________________ ٢ پیمانه

کره شیر *_______________________________ ٣ قاشق غذاخوری

*: این buttermilk اینجا توی هلند به اش میگویند Karnemelk مزه اش کمی شبیه دوغ ه، یا شیر ترش. و به عنوان نوشیدنی با ناهار مثلاً مصرف میشه. به مایعی گفته میشه که بعد از گرفتن کره از خامه به جای می مانه. من فارسی اش رو نمی دونم. ولی با سرشیر متفاوت ه.

 

طرزتهیه:

خامه پاستویزه معمولی (نه خیلی پاستوریزه) رو روی حرارت ملایم گرم می کنیم.( حدود ٣٧ درجه)،‌ بعد از روی حرارت برمیداریم و  buttermilk رو اضافه می کنیم و آرام به هم می زنیم. مخلوط رو توی ظرف شیشه ای در بسته ای می ریزیم. و در دمای اتاق در محل نسبتاً گرمی قرار می دهیم برای ٢۴ ساعت. در طول این مدت گاهی مخلوط رو به هم می زنیم. (مثلاً هر ۶ تا ٨ ساعت). بعد از ٢۴ ساعت مخلوط ما باید غلیظ شده باشه. کرم رو خوب به هم می زنیم و برای ٢۴ ساعت هم توی یخچال می گذاریم. و اون وقت کرم تازه آماده است و کاملاً غلیظ شده. تا یک هفته تا ١٠ روز می تونید توی یخچال نگه داری کنید.

و برای دسر ها و غذاهای مختلف می تونید استفاده کنید.

منبع

نویسنده : کویریات ; ساعت ٥:٠٩ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٢/۱٤
    پيام هاي ديگران()   لینک