>

+ کیک پنیر با کرم تازه(crème fraîche)

بعد از روز شنبه و اون خبر این چند روز دل و دماغ نوشتن نداشتم. اصلاً صفحه وبلاگم رو باز نکرده بودم. بعد گفتم بیام بگم و بخوام شما هم یه خدا بیامرزی برای دایی عزیزم بگین شاید حتی بهتر هم باشه.

کیکی که این دفعه می نویسم،‌ کیک پنیری ه که بیشتر از همه کیک پنیرها تا حالا خوردم و درست کردم. و چون از اون دست کیک پنیر هایی ه که پختن نمی خواد،‌ نتیجه اش معمولاً مطمئن تر و خوش قیافه تر ه. رویش ترک نمی خوره،‌ و راحت تر تزیین میشه.

 

همون طوری که گفته بودم کیک های پنیری دو دسته اند. یه دسته که تخم مرغ دارند، و پخته می شوند، یه دسته دیگه یه عامل ژلاتینی دارند،‌ و توی یخچال مثل ژله خودشون رو می گیرند. من دسته اول رو دوست تر دارم. ولی این کیک که از دسته دوم هست هم خوشمزه اس! یه مدل دیگه کیک پنیر هم دیدم که کیک بستنی ه و توی فریزر می گذارندش که من اون رو هم با اجازه شما توی دسته دوم قرارمی دم.

***:این پیش نویس دو روز پیش نوشته شده و امروز منتشر شده.


مواد لازم:

برای زیرکیک:

بیسکوییت ساده چای ___________________________ ٢٠٠گرم (پتی بور-پتی مانژ)*

کره‌ آب شده __________________________________ ١۵٠ گرم

برای قسمت پنیری کیک:

پنیر خامه ای __________________________________ ٢۵٠ گرم

خامه ________________________________________ ٣٠٠ سی سی

کرم تازه** (crème fraîche) _________________________ ۶٠٠ سی سی

خاکه قند______________________________________١۵٠ گرم

وانیل _________________________________________ ٢ قاشق چایخوری

ژله لیمویی _____________________________________ ١ بسته

آب جوش_______________________________________١۵٠ سی سی

 برای تزیین:

توت های مختلف یا

توت فرنگی یخ زده یا تازه __________________________ مقداری

ژله توت فرنگی _________________________________ ١ بسته

*: از این بیسکویت ها مثلاً:

 

**: کرم تازه یا Crème fraîche همون طوری که قبلاً گفته بودم کرمی است کمی ترش،‌ و غلیظ که اصالتاً‌ فرانسوی ه و توی بیشتر کشورهای اروپایی و امریکا پیدامیشه.

طرزتهیه:

بیسکوییت ها رو توی خردکن خرد می کنیم،‌ کره رو اضافه می کنیم. خوب مخلوط می کنیم. یه بشقاب خوشگل که قراره کیک رو توی اون سرو کنیم برمی داریم کمربند قالب کمربندی شماره ٢۶ رو وسط بشقاب خوشگلمون می گذاریم

 

و مخلوط رو توی کمر بند می ریزیم و با لیسک یا پشت قاشق توی ظرف پهن می کنیم. بشقاب رو توی یخچال می گذاریم تا مایه خودش رو کمی بگیره

پنیر،‌ کرم تازه،‌ وانیل و خاکه قند رو با هم می زنیم تا یکدست بشه. خامه رو جداگانه می زنیم تا فرم بگیره، ژله لیمو رو توی مقدار آبچوش کمی (به نظرم ١۵٠ سی سی کافیه ولی تا حد ٢۵٠ ممکنه ) حل می کنیم، میگذاریم توی دمای اتاق خنک بشه. نه حدی که خودش رو بگیره ولی نباید داغ باشه. وقتی ژله ولرم بود،‌خامه رو با مواد مخلوط می کنیم و ژله رو اضافه می کنیم. مخلوط رو روی بیسکویت ها،‌ توی قالب می ریزیم و رویش رو صاف می کنیم. (ممکن است مقداری میوه ورقه شده روی دیواره قالب بگذاریم و بعد مایه رو بریزیم. من این کار رو نکردم).

 

و اگر می خواهید روی رو میوه خرد شده بچینید این زمان زمان مناسبی ه. ظرف رو به یخچال برمی گردونیم تا حداقل ۴ ساعت بمونه

من چون پوآن دستور فرموده بودند این دفعه روی کیک قرمز باشه،‌ بعد از ۶-٧ ساعت که کاملاً بسته شده بود،‌ یه بسته ژله توت فرنگی به روشی که روی بسته توضیح داده آماده کردم و مایع رو روی کیک ریختم و چند ساعت دیگه توی یخچال گذاشتم تا ژله رویی هم خودش رو بگیره. دقت کنید که ژله رو به یک باره روی کیک نریزید که یه جا رو سوراخ کنه،‌ به آرومی ریزید. و همین طور ژله خیلی گرم نباشه. می تونید توت فرنگی یخ زده،‌ یا توت فرنگی تازه برای داخل ژله استفاده کنید. اگر از توت فرنگی یخ زده استفاده می کنید برای باز شدن یخش توی میکرو بگذارید،‌ وقتی یخ آن باز شد، مقداری آب خواهد انداخت. که می تونید از این آب به عنوان آب سردی که ژله رو تویش حل می کنید استفاده کنید. توت فرنگی تازه ممکنه کمی سفت تر باشه،‌و گرنه با توت فرنگی تازه هم میشه.

 

**: من چون بعداً‌ تصمیم گرفتم ژله قرمز بریزم روی کیک، توت فرنگی ها رو دیر گذاشتم و برای همین از جاشون تکون خوردند. اگه اون موقعی که نوشتم بذارین این جوری نمیشه.

منبع اصلی با اندکی تغییرات

 

 

نویسنده : کویریات ; ساعت ٧:٢٠ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٢/٩
    پيام هاي ديگران()   لینک