>

+ پیتزا به سبک شیکاگویی

وقتی رفتیم شیکاگو، توی همون فرودگاه که بروشورهایی معمولاً هست که راجع به جاذبه های گردشگردی تویشون نوشته،‌ توجهم به عکس غذایی جلب شد که توی نگاه اول فکر کردم کیش ه. ولی بعد فهمیدم پیتزاست به سبک شیکاگو. گرچه در مدت دو روز و نیمی که شیکاگو بودیم به خاطر سردی هوا و علل دیگری نشد خودمون بریم "دیپ دیش پیتزا" (deep dish pizza) بخوریم ولی چندین جا اسمش رو دیدیم که پیتزا فروشی ها نوشته بودند دارند،‌ از دوستم که شیکاگو زندگی می کرد هم پرسیدم و گفت که اینها پیتزا رو به سبک خاصی درست می کنند،‌ که توی ظرف های گودی خمیر رو پهن می کنند و مواد پیتزا رو تویش می ریزند. وقتی برگشتیم برآن شدم که حتماً پیتزای شیکاگویی بخورم.

پیتزای ایتالیایی و نیویورکی نزدیک خونه مون هست،‌ شیکاگویی تا حالا نخورده بودم. توی اینترنت جان گشتم و گشتم،‌ بیشتری ها نوشته بودند که خمیر رو توی ظرف گودی پهن کن و بقیه اش شبیه همه پیتزا ها. یک جایی خوندم که اولین بار در شیکاگو این پیتزا با خمیر کلفتی از آرد ذرت و روغن زیتون درست میشده ( در حوالی سالهای ١٩۴٣) و خلاصه تا به امروز تغییراتی کرده و این جوری که الآن هست شده.

توی یه سایتی یه جور دیپ دیش پیتزا یاد داده بود که به نظر من کمی ویژه تر از بقیه بود. این شد که تصمیم گرفتم اون مدلی درست کنم و اینجا بذارمش.

 

اینجا بیشتر در مورد دیپ دیش بخوانید.


مواد لازم برای دو تا سه نفر:

خمیر پیتزا_________________________________٢/٣ واحد ( با ۵٠٠ گرم آرد)

مواد داخل پیتزا به دلخواه

چیزی که من استفاده کردم:

سس پیتزا ________________________________ مقداری

سوسیس خرد شده و سرخ شده ______________ حدود ١٠٠ تا ١۵٠ گرم

قارچ ورقه شده ____________________________ ١۵٠ گرم

زیتون هسته گرفته _________________________ حدود ١٠ عدد (ورقه شده)

کالباس __________________________________ حدود ١۵٠ گرم (خردشده)*

فلفل دلمه ای یا چیلی سبز __________________ ١ عدد

پنیرپیتزای رنده شده ________________________ ١۵٠ گرم

پنیر موزارلا تازه  مکعبی خرد شده_______________ ١٢۵ گرم

ریحان و آویشن ___________________________ به میزان لازم

*: من واسه تنوع کالباس ها رو رنده کردم.

طرز تهیه:

خمیر رو با ۵٠٠ گرم آرد آماده می کنیم. در فاصله ای که ور بیاد، مواد داخل پیتزا رو آماده می کنیم.

برای سس پیتزا من یه نصف قوطی کنسرو گوجه فرنگی خرد شده رو با مقداری ریحون و آویشن و یک حبه سیر و یه پیاز کوچک توی میکسر میکس کردم. میشه از سس های آماده هم استفاده کرد. یا سس گوجه فرنگی رو کمی رقیق کرد...

 

خمیر رو به دوقسمت ۴۵% و ۵۵% تقسیم می کنیم.

 

قسمت بزرگتر رو روی تخته پهن می کنیم(قطر حدود ۵ میلیمتر). قالب کمر بندی حدود٢۵ سانتی رو برمیداریم،‌ خمیر رو جوری کفش پهن می کنیم که هم کف قالب رو بپوشاند هم دیواره های آن رو،‌ از دیواره قالب حدود ١ تا ١.۵ سانت خمیر بالاتر باشه،‌ قسمت های اضافه اش رو قیچی می کنیم.

حالا داخل قالب روی پنیر اول سس پیتزا و بعد کمی پنیر پیتزا و بعد هم  لایه لایه مواد رو می ریزیم. (کالباس،قارچ،‌ فلفل دلمه ای، زیتون و سوسیس)

 

روی همه مواد مقداری پنیر پیتزا می ریزیم. حالا بقیه خمیر رو روی تخته پهن می کنیم و روی مواد می کشیم جوری که حدود ١ سانت از لبه قالب بیرون آمده باشه. حالا دور هر دو لایه خمیر رو به سمت داخل جمع می کنیم

و روی خمیر سوراخ هایی با چاقو ایجاد می کنیم که بخارهاش بتونند بیان بیرون.

 

روی خمیر رو با بقیه سس پیتزا می پوشانیم،‌ بعد پنیر موزارلا و مقداری پنیر پیتزا (اگر در دسترس داشتین می تونید اینجا به جای پنیر پیتزا پنیر پارمزان استفاده کنید).

 

پیتزا رو به مدت ۴۵ دقیقه روی حرارت ١٩٠ تا ٢٠٠ درجه سانتی گراد، می پزیم. اگر در طول پخت احساس کردید روی پیتزا داره رنگش تیره میشه، با‌ یه ورقه آلومینیومی رویش رو بپوشانید،‌ و اجازه بدهید که خمیر زیرین کاملاً  بپزد.

وقتی پخت حدود ١٠ دقیقه صبر کنید،‌ تا از حرارت پیتزا کاسته بشه،‌حالا پیتزا رو از قالب جدا کنید.

 

پیتزا رو می بریم و نوش جان! این پیتزا رو با کارد و چنگال می خورند،‌چون که تمیز خوردنش با پنگال کمی سخت ه.

 

منبع اصلی

فرق این با بقیه دیپ دیش ها لایه اضافه خمیرش بود.

 

 

 

 

 

 

نویسنده : کویریات ; ساعت ٧:٥٧ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٢/٢
    پيام هاي ديگران()   لینک