>

+ اشترودل مرغ

فکر می کنم تابستون هشتادو سه بود رفته بودیم مشهد و من تازه دیدم نان رضوی پدیده ای به عنوان اشترودل تولید کرده که به صورت گرم هم توی بعضی دکه هاش می فروشه! بعد از اون دیگه چند بار خریدیم و خوردیم و گذشت.

چند وقت پیش ها فکر کردم خودم درست کنم! فکر کنم سه چهار سال بود دیگه نخورده بودم... گرچه کلاً خیلی پدیده نیست ولی واسه تنوع خوبه. ضمناً اگه خمیرش آماده باشه غذای فوری محسوب میشه.

 

توی ویکی پدیا خوندم که این غذا گونه تغییر یافته یک شیرینی اتریشی است که خود اون شیرینی ملهم از باقلوای خودمون ه! حالا ایشالله به زودی گونه شیرینش هم درست می کنم. منتظر یه فرصتم که خمیرش رو هم درست کنم که اینجا بذارم واسه کسانی که تو ایران پیدا کردن خمیرهزارلا واسشون سخته. جالب ه بدانید معنی لغوی اشتردول که کلمه ای آلمانی ست گرداب هست!

...
طرز تهیه
نویسنده : کویریات ; ساعت ۱٢:٠٧ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٢/٢۸
    پيام هاي ديگران()   لینک

+ بیسکویت (شیرینی) ترد با خرده شکلات

تلاشم رو کردم که ترجمه ی خوبی از این عنوان بکنمCrispy Chocolate Chunk Cookies ولی خوب شما بدونید و آگاه باشید که منظورم همین Crispy Chocolate Chunk Cookies بوده.

راستش قضیه این بود که یکی از خوانندگان خوب اینجا از من دستور یه سری کیک و شیرینی خواسته بود که توی سایت زندگی شیرین که به نروژی هست دیده بود. من گفتم واسش بنویسم ولی یوهو دیدم این خیلی چشمک می زنه که درستش کنم. گرچه تاحالا بیسکویتی با همچین محتویاتی خودم نپخته بودم ولی مشابه اش رو خورده بودم!‌نمی دونم چه جوری ه که وقتی آدم داره می خوره همچین موجودی رو احساس مس کنه داره چیزهای مفید و خوبی می خوره! بعد هی می خوره و می خوره و می خوره! خلاصه از دست ندید خیلی خوشمزه و کرانچی ه!!! من از سحر جان بخاطر پیشنهادش واسه پختن این شیرینی واقعاً تشکر می کنم!

 

...
طرز تهیه
نویسنده : کویریات ; ساعت ۱٢:٤۸ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٢/٢٤
    پيام هاي ديگران()   لینک

+ نوعی سوپ با کلم بروکلی

کلم بروکلی داشتیم و نمی خواستم کرم سوپ تکراری باهاش بپزم. پوآن گفته بود دیگه سس سفید،‌ بشامل و امثال اون تو سوپ نریز. علیرغم اینکه خودم دوست دارم،‌ تصمیم داشتم به حرفش گوش بدم. پس پایه ی نشاسته ای سوپ به جای آرد می تونست ورمیشل باشه یا سیب زمینی... من سیب زمینی انتخاب کردم... و هرچی تو خونه داشتیم ریختم تویش! همین شد سوپ ما!

 

...
طرز تهیه
نویسنده : کویریات ; ساعت ٢:۳٠ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٢/٢٢
    پيام هاي ديگران()   لینک

+ بری توی پوسته با گردو و...Brie en croute

این پیش غذا یا درواقع اشتهاآور (appetizer)که می خوام بنویسم خیلی ساده اس و خوشگل!

بری یا Brieگونه ای پنیر فرانسوی ه که جزء دسته پنیرهای نرم محسوب میشه،‌ قیافه ای شبیه کمانبر camembert داره، رویش لایه سفید رنگی از کپک خوراکی هست و داخلش یه پنیر نرم کرم رنگ.

این پنیر رو با یه سری مخلفات دلخواه توی خمیر هزار لا می پیچند و باهاش Brie en croute درست می کنند. این مخلفات می تونند شیرین مزه،‌ یا شور باشند. ترکیبی از میوه های خشک و عسل و شکر و... یا آجیل و سبزی های معطر. خیلی فرقی نداره این که چه مزه بده دست شماست و به ذائقه تون برمیگرده. ولی چیزی که هیشه درست ه اینه که میز غذا رو خوشگل می کنه.

Brie en croute رو معمولاً با کراکر (مثل بیسکویت ترد یا توک) یا نان سرو می کنند.

 

...
طرز تهیه
نویسنده : کویریات ; ساعت ۳:٢٦ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٢/۱٧
    پيام هاي ديگران()   لینک

+ رشته پلو

رشته پلو هم از جمله غذاهایی ه که من دوست دارم و از اون دسته غذاهایی ه که اتفاقاً خیلی ها اون مدلی که من دوست دارم، دوست ندارم. چون من وقتی داغ داغ ه موقع خوردن رویش شکر می ریزم و تنها کسی که اینجوری دوست داره و من دیدم خودم ام!! فکر کنم قدیم ندیم ها مردم این جوری دوست داشتند. مثلاً من شنیدم که مرحوم مادر بزرگم باشکر می خورده، یا پدربزرگ یکی از اقوام! ولی حیرت همگان برانگیخته میشه نمی دونم چرا وقتی من قاشق قاشق روی برنجم شکر می ریزم.

یادم می آد بچه که بودم، اینقدر زیاد شکر می ریختم و این شکر ه آب میشد که یه جوری انگار پلوم آب انداخته بود. من عاشق این حالتش بودم!! فکر کنم حال همه تون حسابی بدشده باشه از تصور یه پلوی این همه شیرین!

 

از این حرفها که بگذریم رشته پلو می تونه یه غذای کاملاً رسمی و مجلسی محسوب بشه، که با گوشت ران یا حتی ماهیچه، یا گاهی با مرغ درست میشه. یا گاهی نیمه مجلسی با گوشت قلقلی. ولی میشه واسه خودمون به روش تنبل خونه ای درست کنیم به این شرح:

...
طرز تهیه
نویسنده : کویریات ; ساعت ٤:٥٠ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٢/۱٥
    پيام هاي ديگران()   لینک

+ کرم تازه (Crème fraîche)

من نسبتاً زیاد از کرم تازه استفاده می کنم. خیلی بیشتر از خامه ترش. مزه اش رو ترجیح میدم. ولی اینکه تو ایران نیست،‌ و خیلی از کسانی که اینجا رو می خونند سوال کرده بودند،‌ باعث شد ببینم چه طوری میشه درستش کرد.

من این روشی رو که می گم خودم امتحان نکردم،‌ ولی توی سایت .about.com اینجوری یاد داده بود،‌ ترجیح دادم اینجا فارسی اش رو بنویسم،‌ گرچه دیدن ویدئوش شاید هیجان انگیز تر باشه.

...
طرز تهیه
نویسنده : کویریات ; ساعت ٥:٠٩ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٢/۱٤
    پيام هاي ديگران()   لینک

+ کیک پنیر با کرم تازه(crème fraîche)

بعد از روز شنبه و اون خبر این چند روز دل و دماغ نوشتن نداشتم. اصلاً صفحه وبلاگم رو باز نکرده بودم. بعد گفتم بیام بگم و بخوام شما هم یه خدا بیامرزی برای دایی عزیزم بگین شاید حتی بهتر هم باشه.

کیکی که این دفعه می نویسم،‌ کیک پنیری ه که بیشتر از همه کیک پنیرها تا حالا خوردم و درست کردم. و چون از اون دست کیک پنیر هایی ه که پختن نمی خواد،‌ نتیجه اش معمولاً مطمئن تر و خوش قیافه تر ه. رویش ترک نمی خوره،‌ و راحت تر تزیین میشه.

 

همون طوری که گفته بودم کیک های پنیری دو دسته اند. یه دسته که تخم مرغ دارند، و پخته می شوند، یه دسته دیگه یه عامل ژلاتینی دارند،‌ و توی یخچال مثل ژله خودشون رو می گیرند. من دسته اول رو دوست تر دارم. ولی این کیک که از دسته دوم هست هم خوشمزه اس! یه مدل دیگه کیک پنیر هم دیدم که کیک بستنی ه و توی فریزر می گذارندش که من اون رو هم با اجازه شما توی دسته دوم قرارمی دم.

***:این پیش نویس دو روز پیش نوشته شده و امروز منتشر شده.

...
طرز تهیه
نویسنده : کویریات ; ساعت ٧:٢٠ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٢/٩
    پيام هاي ديگران()   لینک

+ پیتزا به سبک شیکاگویی

وقتی رفتیم شیکاگو، توی همون فرودگاه که بروشورهایی معمولاً هست که راجع به جاذبه های گردشگردی تویشون نوشته،‌ توجهم به عکس غذایی جلب شد که توی نگاه اول فکر کردم کیش ه. ولی بعد فهمیدم پیتزاست به سبک شیکاگو. گرچه در مدت دو روز و نیمی که شیکاگو بودیم به خاطر سردی هوا و علل دیگری نشد خودمون بریم "دیپ دیش پیتزا" (deep dish pizza) بخوریم ولی چندین جا اسمش رو دیدیم که پیتزا فروشی ها نوشته بودند دارند،‌ از دوستم که شیکاگو زندگی می کرد هم پرسیدم و گفت که اینها پیتزا رو به سبک خاصی درست می کنند،‌ که توی ظرف های گودی خمیر رو پهن می کنند و مواد پیتزا رو تویش می ریزند. وقتی برگشتیم برآن شدم که حتماً پیتزای شیکاگویی بخورم.

پیتزای ایتالیایی و نیویورکی نزدیک خونه مون هست،‌ شیکاگویی تا حالا نخورده بودم. توی اینترنت جان گشتم و گشتم،‌ بیشتری ها نوشته بودند که خمیر رو توی ظرف گودی پهن کن و بقیه اش شبیه همه پیتزا ها. یک جایی خوندم که اولین بار در شیکاگو این پیتزا با خمیر کلفتی از آرد ذرت و روغن زیتون درست میشده ( در حوالی سالهای ١٩۴٣) و خلاصه تا به امروز تغییراتی کرده و این جوری که الآن هست شده.

توی یه سایتی یه جور دیپ دیش پیتزا یاد داده بود که به نظر من کمی ویژه تر از بقیه بود. این شد که تصمیم گرفتم اون مدلی درست کنم و اینجا بذارمش.

 

اینجا بیشتر در مورد دیپ دیش بخوانید.

...
طرز تهیه
نویسنده : کویریات ; ساعت ٧:٥٧ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٢/٢
    پيام هاي ديگران()   لینک