>

+ شاخ Horn

این غذایی که می خوام بنویسم رو من اولین بار همون سال اولی که رفته بودم نروژ خونه همون میترا خانمی که همه غذاهای نروژی رو ازش یادگرفتم خوردم. و چون خیلی خوشم اومد و بنظرم رسید که خیلی از پیراشکی گوشت بهتر و سالم تره از این جهت که سرخ کردنی نیست دستورش رو پرسیدم. یه دفعه دیگه تو خونه خودشون باهم درست کردیم که در واقع من کار خاصی نکردم و وردست خودشونو بچه ها وایستاده بودم تماشا.

گذشت و دیگه نشد تو خوابگاه واسه خودم درست کنم رفتم ایران و روزی که 60 -70 تا مهمون داشتیم من گفتم من می خوام یه غذای نروژی درست کنم! اولین باری که خودم به تنهایی این رو درست کردم در یه فر خانگی معمولی من 100 تا Horn درست کردم! و این یعنی 3 بار خمیر درست کردن تو بزرگترین کاسه خونمون و یه عالم بار پختنشون! ولی کلی خوب شد و همه خوششون اومد. من هم به کسی نگفتم اولین بارم بوده!!

 

...
طرز تهیه
نویسنده : کویریات ; ساعت ۱٢:٢٠ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/٩/٢٩
    پيام هاي ديگران()   لینک

+ کوکو سیب زمینی فوری

وقتی مامانی غذا درست می کردند تو خونه کوکو سیب زمینی غذای مورد علاقه من بود. دوست داشتم خالی خالی یا با خیارشورهایی که مامانی خودشون درست کرده بودند می خوردم... با نون دوست نداشتم مزه اش می رفت. واسه اینکه سیر بشم یوهو ممکن بود ٣٠ تا کوکو بخورم. طفلکی مامانم که اون همه کوکو درست می کردند که همه مون سیر بشیم!‌ اولین باری که در زمان مجردی توی اسلو کوکو سیب زمینی پختم توبه کردم! اصلاً به دردسرش نمی ارزید! هی وایسا سرخ کن هی سرخ کن!

مامانم که اومدند اینجا یه بار درست کردند و تواین ۶ ماه من دیگه هیچ موقع سراغش نرفتم. چند شب پیشها در عرض ٢٠ دقیقه من کوکو سیب زمینی پختم و از هیچی کلی بهتر بود!

 

کوکو سیب زمینی ساده رو میشه هم با سیب زمینی خام درست کرد هم با سیب زمینی پخته که به نظر من و پوآن مدل پخته که زحمتش کمی بیشتر ه خوشمزه تر.

...
طرز تهیه
نویسنده : کویریات ; ساعت ۱٢:۱٥ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/٩/٢٧
    پيام هاي ديگران()   لینک

+ گل کلم سوخاری

یه موقعی بود من ابتدایی بودم هنوز. خاله ام اینها و همکاراشون یه جور مهمونی هایی داشتند که هر دفعه کسی غذایی در حد میان وعده درست می کرد و می آورد سرکار یا همچین چیزی. یکی از این دفعات یکی از همکارهای خاله ام یه غذایی درست کرده بودند به نام "شنیتسل گل کلم". خاله ام این رو یادگرفتند و مامانم دیگه خیلی درست می کردند.

ما همه خیلی دوست داشتیم. و گاهی برای شام فقط همین رو می خوردیم. در حقیقت به نظرم من واسه کنار مرغ و میگو و غذاهایی از این قبیل گذاشتن همچین چیزی خیلی خوب و هیجان انگیزه (شبیه قارچ سوخاری یا حلقه های پیاز). من خودم خالی خالی می تونم فقط همین گل کلم ها رو بخورم و سیربشم. حتماً امتحان کنید.

نمی دونم چرا من فکر می کنم به جای کلمه شنیتسل گل کلم ترجیح می دم بگم گل کلم سوخاری ولی خلاصه خیلی فرقی نمی کنه می خوام طرز تهیه این رو بنویسم:

 

...
طرز تهیه
نویسنده : کویریات ; ساعت ٥:٠٠ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/٩/٢٤
    پيام هاي ديگران()   لینک

+ کیک سیب ساده

من خیلی پای سیب دوست دارم. یعنی اول اول ها که ۴ -۵ سالم بود کیک یزدی رو ترجیح می دادم پای سیب رو سیب هاشو در می آوردم و بقیه اش رو می خوردم ولی نمیدونم یوهو چی شد که از سیب یوهو توی کیک خوشم آمد.

کلاً ترکیب سیب و دارچین و شکر به نظر من ترکیب فوق العاده ایه! یه کیک سیب آمریکایی درست کرده بودم که خوب شد ولی عکسش رو ندارم واسه همین نذاشتمش ولی اینی که می خوام بنویسم فکر می کنم مدل نروژی هاس! اونجا خیلی دیدم. البته به نظر خودم کیک سیب ساده بهترین اسم ه واسش چون ساده ی ساده س!

 

...
طرز تهیه
نویسنده : کویریات ; ساعت ۳:۳٥ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/٩/٢۱
    پيام هاي ديگران()   لینک

+ کرم سوپ رومانسکو

رومانسکو یه نوع کلم ه که من خودم اولین باری که خریدیم و خوردم اصلاً نمی دونستم چیه. توی نروژ بودیم از یه مغازه ترک خریدیمش با خاله. و توی سالاد خوردیمش. من عاشق این شکل منظم و مرتبشم.اینم شکلش

یه زمانی فکر می کردم فرکتالی ترین موجود طبیعی که می بینیم گل کلم ه ولی وقتی رومانسکو دیدم در حیرت شکل خوشگل و منظمش ماندم! بعد دیگه تو هلند زیاد دیدم. تقریباً‌ سوپرمارکت های معمولی اینجا هم دارند رومانسکو. و اصلیتش ایتالیایی ه. من نمی دونم باهاش چی ها می پزند. مخلوط رومانسکو و آناناس پخته رو دیدم به عنوان سبزیجات کنار غذا هم ایتالیایی ها سرو می کنند هم بقیه. این کرم سوپی که اینجا می نویسم رو از خودم درآوردم و به نظرم چیز خوشمزه ایه.

...
طرز تهیه
نویسنده : کویریات ; ساعت ٦:٤٦ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/٩/۱٩
    پيام هاي ديگران()   لینک

+ لازانیا با مرغ

حکایت از اونجا شروع شد که این همسایه پاکستانی ما گفت تو بلدی لازانیا درست کنی!؟! من هم که این غذا یکی از افتخاراتم ه و می تونم در انواع متنوعی درستش کنم با اعتماد به نفس گفتم آره. گفت به من هم یاد بده.

خوب سس های مختلفی میشه واسه بین برگه های لازانیا درست کرد که طعم هاشون کاملاً‌متفاوت باشه و مایه بین برگه ها می تونه کاملاً‌ گیاهی باشه ( مثلاً با قارچ و سبزیجاتی از این دست)‌یا با سوسیس کالباس ولی گونه بسیار رایج اون با گوشت چرخ کرده است. ولی این همسایه جان ما گوشت و ماهی دوست نداره. واسه همین به جای همه چی تو همه غذاها فقط مرغ می ریزه!‌ گفت میشه لازانیا رو با مرغ درست کنیم؟‌ من هم که به نظرم همیشه همه چیز میشه گفتم آره. و اینهم حاصل کار.

 

...
طرز تهیه
نویسنده : کویریات ; ساعت ۱۱:٥٢ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/٩/۱٧
    پيام هاي ديگران()   لینک

+ گراتن هشت الهفت

نمی دونم اسم این غذا چی باید می بود پوآن می گفت گراتن ه. و خوب خیلی هم بی ربط نیست ولی خوب راستیاتش خیلی هم مربوط نیست.

یه روزی که ما همین مواد رو تو خونه داشتیم و من خیلی هم وقت نداشتم پختمش! چیزهای دیگه ای مثل پنیرگودا و فلفل دلمه ایشم ... می تونه خیلی خوشمزه ترش کنه اینکه من ننوشتم واسه این بوده که نداشتم

,

...
طرز تهیه
نویسنده : کویریات ; ساعت ۸:٠۱ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/٩/۱۳
    پيام هاي ديگران()   لینک

+ میگو پلو نوع اول

من اولین باری که میگو پلو دیدم تو دوره راهنمایی بود که یکی دو تا دوست خوزستانی داشتم. ما میگو پلو هیچ موقع نمی خوردیم و مامانم هیچ موقع درست نکردند. ولی بعداً ها تو دبیرستان هم باز دوست جنوبی داشتم و خونه شون میگو پلو خوردم و دوست داشتم و به نظرم اصلاً هم بوی بدی نمی داد. و حالا که پوآن خوزستانی ه! و به طبع احساس میکنم تو خونه من و پوآن میگو پلو میشه چیز روتینی باشه.

من درست کردن میگو پلو رو از مامان پوآن یادگرفتم.البته تلفنی. و خودم دسپخت ایشون رو نخوردم. ولی این هم خوشمزه بود و اصلاً بوی بدی نمی داد!

...
طرز تهیه
نویسنده : کویریات ; ساعت ٧:٠۸ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/٩/۱۱
    پيام هاي ديگران()   لینک

+ کیک پنیر با شکلات After Eight

پس از استقبال گسترده ای که از کیک پنیر ساده شد و همه یوهو برخلاف تصور من گفتند کیک پنیر دوست دارند من دو بار دیگه کیک پنیر پختم و هردو بسی خوشمزه شد. این اولیش.

خیلی خوشمزه است این طعم خنک نعناع after Eight باعث میشه من نفهمم چیزی که دارم می خورم چقدر خفن ه و یه کیک گنده رو بیش از 80% اش رو من در یک لحظه خوردم بقیه رو هم پوآن. اگه After Eight دوست دارید حتماً امتحان کنید.

...
طرز تهیه
نویسنده : کویریات ; ساعت ٢:۳٥ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/٩/٥
    پيام هاي ديگران()   لینک

+ سالاد ماکارونی

اینجا هی یه عالم غذای آپ نشده دارم نمی دونم کدوم رو اول بنویسم! قرعه به نام سالاد ماکارونی افتاد.

یه غذای آسون زود آماده بشو و از همه مهمتر اینکه بی قانون. هر چی دل آدم می خواد و گیر دست آدم می آد می ریزه توش و باز خوشمزه میشه.

اولین باری که سالاد ماکارونی درست کردیم سال 1368 بود. خواهر بزرگم توی کلاس های تابستونی یاد گرفته بود خیلی ساده بدون هیچی ماکارونی، سس مایونز و خیارشور! همین! بعداً ها تغییرات اساسی کرد به شرحی که آمده است!!

...
طرز تهیه
نویسنده : کویریات ; ساعت ۱:٥۱ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/٩/٤
    پيام هاي ديگران()   لینک

+ یک غذای گیاهی

توی کلوب شمشیربازی مون توی نروژ، یه دخترنروژی بود به نام آننه که گیاهخوار بود (Vegeterian) این مسئله واسه من خیلی خوب بود. هر مسافرتی که با بچه ها می رفتیم اگه آننه می آمد به این معنی بود که حتماً یه غذای حلالی واسه من هم پیدا میشه!

یه دفعه از این دفعه ها که رفتیم Hyttetur و خودمون واسه خودمون باید غذا درست می کردیم آننه واسه خودش یه غذای گیاهی درست کرد که من بعدها فهمیدم این یه جور غذای چینی ه. خیلی خوشمزه و پرمزه بود! من بعداً تو خوابگاه زیاد واسه خودم همچون چیزهایی درست کردم با کمی تغییرات.

...
طرز تهیه
نویسنده : کویریات ; ساعت ۱۱:٥٤ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/٩/۱
    پيام هاي ديگران()   لینک